You are currently viewing Popowice – co to za miejsce?

Popowice – co to za miejsce?

  • Post category:Wrocław
  • Post comments:0 Komentarzy
  • Reading time:3 mins read

Popowice to część Wrocławia, w dzielnicy Fabryczna, która do miasta została włączona w 1897 r. Ta dawna wieś początkowo leżała wzdłuż dzisiejszej ul. Popowickiej, a następnie między wcześniej wymienioną ulicą a równoległym pasmem ul. Legnickiej, Bystrzyckiej. W okresie II Wojny Światowej znaczna większość jej zabudowań uległa zniszczeniu.

Udokumentowane początki tego osiedla sięgają XIII w. i etymologicznie nazwa Popowice jest skoligacona ze słowem „pop”, które oznaczało księdza lub popiół. Nazwa godności „pop” została przyjęta z greckiego za pośrednictwem języka staro-wysoko-niemieckiego i do XVI w. oznaczała duchownego katolickiego, zaś dziś odnosi się do obrządku wschodniego. Osada ta od początku istnienia związana była z Opactwem Świętego Wincentego na Ołbinie i bogatymi wrocławskimi mieszczanami. Przynależność do kościoła potwierdza średniowieczny przekaz źródłowy: „HENRICUS DUX SILESIAE UNA CUM FRATRE,… VILLAM POPOWICI JUXTA VRATISLAVIAM, AB ABBATE VINCENTINO VRATISLAVIAE PERMUTATIONE ACCEPTUM, RESIGNAT CUNRADO BAUARO VIVI VRAT. 1263 (Frob II nr 205). Z dokumentu wynika, że Henryk III Biały wraz z bratem Władysławem sprzedał ów majątek Popowice, uzyskany od opactwa Św. Wincentego, wrocławskiego mieszczaninowi Konradowi Bawaryczkowi.

Skąd pochodzi nazwa Popowice?

Nazwa Popowice była później notowana także w formach: Popowici (1263), Popopwicz (1331), Popilwicz (1353), Popilwicz u. Popopwicz (1360), Popilwitz (1373), Popellwitz (1402), Popilwicz (1425), Pöpellwitz (1548), Pöppelwitz (1652), Pöpelwitz (1743), Pöpelwitz (1845), Popowice niem. Poepelwitz (1887), Pöpelwitz – Popowice.

Na początku XVIII w. na terenie Popowic szwagier królewicza Jakuba Sobieskiego, biskup Franciszek Ludwik Neuburg zbudował swoją rezydencję – pałacyk, który w czasie wojny siedmioletniej został zrujnowany i stał się siedzibą „wrocławskiego Janosika” Manduby, który według podań był „rzeźnikiem” rozprawiającym się z bogatymi mieszczanami i obdarowywaniem biednych.
Ta ludowa „bajka” kończy się wraz z zamordowaniem Manduby przez współtowarzyszy.

Teren dzisiejszych Popowic to obraz przemian ostatnich ok. 200 lat, gdzie znajdziemy różnorodne formy i programy architektoniczne będące systematyczną ekspansją terytorialną miasta. Już w końcówce XVIII w. tereny dzisiejszych Popowice (nadbrzeże Odry) zostały wskazane jako obszary spacerowe o specjalnych walorach przyrodniczych, co dokumentuje Friedricha Gottloba Endlera.

A czy Ty znasz, jakieś ciekawostki dotyczące Popowic?

Dodaj komentarz